Opakowanie i zawartość
W niewielkim kolorowym pudełku prócz długopisu znajdziemy: kabel zasilający z końcówką USB, mini statyw, instrukcję w kilku językach w tym po polsku oraz startowy zestaw filamentów PLA w kolorze niebieskim, zielonym i czerwonym.
Pierwsze wrażenie
Długopis wyposażony jest w 4 przyciski służące do regulacji prędkości wysuwania filamentu czy też zmiany temperatury głowicy w zależności od tego, z jakim typem materiału pracujemy. Ponadto na obudowie umieszczono 4 diody informujące o trybie pracy urządzenia. Sprzęt spasowany jest bez zarzutu, jednak jakość użytych tworzyw w dotyku nie wzbudziła we mnie zaufania. Głowica wykonana jest z ceramiki i nie posiada jakiejkolwiek osłony zabezpieczającej przed poparzeniem, zalecam więc towarzyszyć naszemu podopiecznemu podczas zabawy tym sprzętem. Dołączony do zestawu stojak nie należy do stabilnych, bez problemu przewraca się wraz z długopisem. Używać możemy zarówno materiału PLA jak i ABS o średnicy 1,75mm, komplet uzupełniający w kilku kolorach to wydatek rzędu 20 złotych, można je spotkać w hipermarketach lub bez problemu zakupić przez internet.
Obsługa
Długopis podczas obsługi wymaga stałego zasilania z portu USB. Przed rozpoczęciem pracy musi się on rozgrzać, proces trwa kilka minut. Gdy głowica osiągnie odpowiednią temperaturę, dioda LED poinformuje o konieczności umieszczenia filamentu w otworze wlotowym. Przytrzymując odpowiedni przycisk wpychamy filament do środka uważając przy tym by go nie połamać, co można zrobić zaskakująco łatwo. Silniczek umieszczony wewnątrz wciągnie materiał do środka i po kilkunastu sekundach powinien zacząć wydostawać się już stopionym z głowicy. Jednak nie zawsze się tak dzieje, zazwyczaj trzeba poczekać kolejne parę minut, aż głowica dogrzeje się. Mając do dyspozycji sporo wolnego czasu i jeszcze więcej cierpliwości można tym wynalazkiem stworzyć całkiem ciekawe gadżety, poniżej parę przykładów:
W tworzeniu przydatne okażą się szablony, które można znaleźć w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce "długopis 3D szablony" i wydrukować je, by następnie rysować po nich długopisem 3D według instrukcji.
Podsumowanie
Długopisy 3D to zabawki dla dzieci, które mogą pomagać w rozwijaniu kreatywności. W żadnym wypadku nie spełnią tego, co potrafią drukarki 3D. Dzięki takiemu gadżetowi nie nauczymy się podstaw modelowania 3D ale zrozumiemy zasadę przetwarzania filamentu na gotowe przedmioty. Poprzez zabawę można próbować stworzyć różne przedmioty, jednak nie będą one miały praktycznie żadnego zastosowania poza ozdobą. Nie przekreślam jednak całkowicie tego gadżetu, bowiem kwota nieco ponad 60 złotych to nie majątek, a być może pomoże Waszemu dziecku odnaleźć w sobie nowe zainteresowania. Trzeba tylko pamiętać o regularnym dokupowaniu zapasu filamentu :)
Forever PP-100
Specyfikacja:
https://sklep.dlugopis-3d-simply-printing-pen-pp-100
PLUSY
+ Cena
+ Możliwość używania zwykłego filamentu z drukarek 3D
+ Ciekawy pomysł na rozwijanie kreatywności
+ Startowy zestaw filamentów w komplecie z urządzeniem
MINUSY
- Niewygodna obsługa
- Długi czas nagrzewania
- Niezabezpieczona głowica
- Wymaga sporo cierpliwości
OCENA KOŃCOWA - 4,5/10
Podziękowania dla Rafała za użyczenie sprzętu do testu.
Logo Bloggera mniej więcej wyszło ;) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz