niedziela, 25 czerwca 2023

[Z innej beczki] Czy warto zagrać #5

I trafił się w moim mały zestawieniu tytuł, przy którym wymiękłem. Więc w ramach małej rekompensaty tym razem opiszę 2 gry, obie zdobyte w ramach darmowych tytułów od Epic Games.

Death Stranding - myślę, że każdy gracz przynajmniej z widzenia kojarzy tą produkcję. Wcielamy się w postać kuriera o niezwykłych zdolnościach w postapokaliptycznym świecie, który staramy się odbudować. Fabuła jest tak skomplikowana i pokręcona, że od początku aż do momentu poddania się nie mogłem do końca połapać się w niej do końca. Przemierzamy bezkresne piękne krajobrazy, uważamy na wrogów, używamy przeróżnych narzędzi, dbamy o swojego ŁD i powoli (a właściwie to bardzo powoli) zmierzamy ku wschodniemu wybrzeżu USA. To co zrodziło się w głowie reżysera gry przerosło mnie. Około dwugodzinny prolog praktycznie w połowie składa się z cut scenek, pomimo uważnego oglądania ich dalej czułem się w grze niezwykle zagubiony. System sterowania i walki w moim odczuciu jest bardzo nieintuicyjny, jestem zwolennikiem bardziej klasycznego sterowania. Gra jest po prostu wymagająca. Co nie oznacza że jest zła. Specyficzny klimat i grafika potrafią wciągnąć. Ale mechanika uciekania przed tzw wynurzonymi zniechęciła mnie. Po prostu nie przypadł mi ten tytuł do gustu. Ale to tylko moje osobiste zdanie.


Nie pytajcie o wycieczkę do krematorium...


W ramach rekompensaty i chęci ogrania tytułu fabularnego sięgnąłem po Wolfenstein: The New Order. Tutaj poczułem się jak ryba w wodzie kierując poczynaniami Kapitana Blazkowica, znanego doskonale chociażby z legendarnego Return to Castle Wolfenstein. III Rzesza wygrywa wojnę, losy świata kształtują się zupełnie inaczej. Niewielki ruch oporu dzięki brawurowym akcjom zdobywa sprzęt, który umożliwia mu uderzenie w największego wroga. Czy im się to uda? Tego dowiecie się grając w ten tytuł. Oprawa graficzna i dźwiękowa wypada świetnie. System walki jest bardzo dynamiczny i intuicyjny. Fabuła może i prowadzi za rączkę ale dzięki temu akcja nie zwalnia praktycznie ani na moment. Poziom trudności jest optymalny, jednak walka z ostatecznym bossem po kilkudziesięciu nieudanych próbach wymusiła na mnie ułatwienie sobie życia. 

Tutaj niestety brak screenów, przepraszam, systemowa nakładka gry, nakładka nvidia, a nawet klasyczny printscreen nie miały ochoty współpracować :(

środa, 21 czerwca 2023

[News] I cóż powiecie na to...

 ... że właśnie przyszło lato!

Dzisiaj króciutki wpis na temat najświeższej nowości do Western Star X49 w ATS.

Zmiana może i kosmetyczna ale za to dodająca klasycznego charakteru tej ciężarówce. Nie każdy jest fanem opływowych nowoczesnych ciągników. Dzięki opcji Power Hood mamy możliwość zamontować nieco wyższy wariant pokrywy silnika. Tylko tyle i aż tyle, mam nadzieję, że urozmaici Wam to nieco rozgrywkę :)

Aktualizacja zajmuje około 150MB

Źródło

https://blog.scssoft.com/2023/06/western-star-49x-power-hood-update.html



 

niedziela, 18 czerwca 2023

[Sprzęt] Podnośnik Majster MP-0500

Komu auto spadło z lewarka ten się w cyrku nie śmieje. Hydrauliczny podnośnik stracił w moich oczach jakiekolwiek zaufanie. Postanowiłem więc kupić podnośnik typu bałwanek, zapraszam do recenzji.

Opakowanie i zawartość

W kartonie znajdziemy podstawę podnośnika, obudowę z zaworami, dwie rurki składające się na uchwyt, komplet śrub i nakrętek oraz instrukcję obsługi w języku polskim

Montaż

Złożenie podnośnika polega na przykręceniu rączki i zaworów i przeciągnięciu wężyka i podłączeniu go. Potrzebne będą klucze imbusowe w dwóch rozmiarach i klucze płaskie 10 i 13. Nie jest to skomplikowane, jednak warto trzymać się kolejności montażu, a ta nie jest opisana w instrukcji.

Pierwsze wrażenie

Podnośnik jest naprawdę ciężki, waży ponad 20kg, przemieszczanie go ułatwiają niewielkie kółka, które na nierównej nawierzchni radzą sobie średnio. Lewarek ma kilkanaście centymetrów w stanie złożonym, więc wsuniemy go pod auto jedynie na płaskim podłożu. Jakość wykonania jest bez zarzutu, farba nigdzie nie odchodzi, wszystkie elementy są dobrze spasowane, a całość wygląda estetycznie i wykonana jest z dobrej jakości materiałów. 

Wrażenia z użytkowania

Lewarek podłączamy pod kompresor klasycznym wężem pneumatycznym, polecam zainwestować w coś solidniejszego niż najtańszy plastikowy wężyk. Pompowanie podnośnika trwa bardzo krótko, wystarczy odkręcić zielony zawór, a ten błyskawicznie idzie w górę. Nie polecam odkręcać go maksymalnie, lepiej podawać powietrze stopniowo. Auto podnosi się na nieco ponad 40cm, do wymiany kół jest to wystarczająca wysokość, na ambitniejsze prace mechaniczne może być trochę za nisko. Spuszczanie powietrza odbywa się poprzez przekręcenie drugiego zaworu.


Podsumowanie

Podnośnik Majster MP-0500 to naprawdę solidny sprzęt za rozsądne pieniądze. Jakość wykonania jest bez zarzutu, obsługa bajecznie prosta. Idealnie sprawdzi się na przykład przy wymianie kół. Oczywiście musimy mieć dostęp do kompresora ale jest to sprawa oczywista.

Majster MP-0500

Link 
  
PLUSY 
+ Jakość wykonania
+ Komfort korzystania

MINUSY

- Nieco zbyt małe kółka
- Brak opisu kolejności montażu w instrukcji

OCENA KOŃCOWA -  9/10

piątek, 16 czerwca 2023

[News] Lato czeka...

Witajcie w newsach po dłuższej przerwie! Trochę nowości się nazbierało, więc zapraszam do lektury

  • Zachodnie Bałkany, sądząc po postępach prac zbliżają się powoli do finalizacji, choć przybliżona data premiery wciąż nie została podana
  • Stan Oklahoma jest na zdecydowanie wcześniejszym etapie produkcji, jednak prace posuwają się do przodu
  • Rewitalizacji terenów ciąg dalszy:
    • Niemcy, okolice Kiel -  to już prawie koniec prac nad tym krajem
    • Szwajcaria - widoki górskich krajobrazów są zapierające dech w piersiach
    • Kiedy wystartują prace nad odświeżeniem Polski, tego nie wiadomo, w jednej z transmisji twórcy wspomnieli, że na chwilę obecną tereny te nie są dla nich priorytetem
  • Zapowiedziano kolejną ciężarówkę ze stajni Western Star 
  • W American Trucku pojawił się ciekawy gadżet, o którym warto wspomnieć. Chodzi o dynamiczne bilboardy. Treść na nich co jakiś czas będzie się zmieniać. Firma Schneider na przykład wykorzystała je do poszukiwania nowych pracowników. Jeżeli pomysł się przyjmie, zawita on także w Euro Trucku.

Z rzeczy innych, czekam właśnie na pewną przesyłkę, recenzję sprzętu napiszę, wspomnę tylko, że będzie bardziej garażowo.

Zapraszam do linków poniżej, dzisiaj do poczytania na bogato. Wszystkim, którzy wkrótce zaczynają urlop lub wakacje życzę udanego wypoczynku :)

Źródło:

 https://blog.scssoft.com/2023/06/american-truck-simulator-148-update.html

 https://blog.scssoft.com/2023/06/west-balkans-construction-sites.html

 https://blog.scssoft.com/2023/06/germany-rework-kiel.html

 https://blog.scssoft.com/2023/06/oklahoma-turnpike-tolls.html

 https://blog.scssoft.com/2023/06/in-game-dynamic-billboards.html

https://blog.scssoft.com/2023/06/switzerland-rework-alpine-roads.html 

https://blog.scssoft.com/2023/06/time-to-level-up-your-heavy-haul.html

 https://blog.scssoft.com/2023/05/oklahoma-water-bodies.html

 https://blog.scssoft.com/2023/05/west-balkans-bridges.html

 https://www.gry-online.pl/newsroom/ats-prawdziwa-firma-transportowa-szuka-w-grze-kierowcow/z0256c0

środa, 7 czerwca 2023

[Majsterkowanie] Montaż separatora antenowego

Zapewne wielu z Was słucha radia podczas jazdy autem. Ale co zrobić, gdy Wasza ulubiona stacja radiowa ma słaby sygnał lub po prostu wasz odbiornik łapie zakłócenia. Dość tanio i łatwo można temu zaradzić.

Musimy zaopatrzyć się w separator antenowy odpowiedni dla anteny w jaką wyposażone jest Wasze auto. Najczęściej będzie to złącze DIN lub ISO. W razie czego można dokupić adapter antenowy. Aby nie kaleczyć fabrycznej instalacji zasilającej nasz odbiornik, polecam zaopatrzyć się w przedłużkę ISO, lub gdy mamy inny rodzaj złącza najprościej będzie zaopatrzyć się w konektory.

 

Zabawę zaczynamy od wymontowania naszego odbiornika. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że konieczne będzie użycie tzw wyjmaków. Warto się w nie zaopatrzyć na przyszłość. Poradnik ten opiszę dla klasycznej instalacji z kostkami ISO.

W standardowej instalacji musimy zainteresować się pinem nr 6, kabel zazwyczaj ma kolor niebieski. 

Obraz pochodzi ze strony kabelek.com.pl

Nacinamy na nim izolację na kilka milimetrów. Separator zazwyczaj wyposażony jest w zapinkę. Rozginamy ją lekko, nakładamy na odizolowany kabel i zabezpieczmy całość taśmą izolacyjną.


Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest montaż specjalnego konektora. Sam separator z jednej strony podłączamy do radia, a z drugiej do kabla antenowego. W razie konieczności wspomagamy się odpowiednią przejściówką. 

Instalacja powinna wyglądać tak jak na zdjęciu poniżej. Nawet stosunkowo niedrogi separator powinien wyraźnie poprawić jakość odbioru stacji radiowych. 

niedziela, 4 czerwca 2023

[Majsterkowanie] ASUS R556L - montaż dysku SSD

Nareszcie udało mi się namówić brata na montaż dysku SSD. Trzyminutowy start systemu i dysk talerzowy wskazujący pracą na bliski koniec żywota były argumentami nie do podważenia.  Tak więc prezentuję krótką relację z prac.

Wykręcamy 11 śrub od spodu, demontujemy klapkę skrywającą moduł pamięci operacyjnej. Oczywiście zwracamy uwagę na długość śrub! Potem przy użyciu otwieraka do obudowy odpinamy zaczepy trzymające górną jej część. 

 

Później odpinamy dwie taśmy od touchapadu i klawiatury. Czystość komputera była bez zarzutu, więc darowałem sobie zbędne prace. 

 

Następnie wykręcamy 2 śruby , odpinamy taśmę i wykręcamy czytnik kart pamięci, a następnie delikatnie wysuwamy sam dysk. Najdelikatniej trzeba się obejść z odklejeniem taśmy na dysku, robimy to powoli i stopniowo! 

 

Kolejnym krokiem jest odkręcenie czterech śrub mocujących dysk w adapterze. Ostrożnie wyjmujemy nośnik.

Dyskiem, jaki zainstalowałem był polecany przez użytkowników dość tani Goodram CX400 o pojemności 1TB. Wkładamy dysk w adapter, dokręcamy go, instalujemy go na miejsce. Następnie montujemy czytnik kart pamięci, podpinamy taśmę i dociskamy do dysku SSD, powinna trzymać się wystarczająco mocno, w razie problemów można wspomóc się kawałkiem taśmy dwustronnej. Podłączamy taśmy górnej części obudowy, z wyczuciem montujemy ją, a następnie dociskamy zatrzaski, problemów na tym etapie nie powinno być. Całość wieńczy dokręcenie śrub na spodzie obudowy. Maszyna gotowa do uruchomienia!



Jeżeli chodzi o przygotowania, warto wspomóc się menadżerem partycji np GParted na bootowalnej płycie lub nośniku USB. Ustawiamy odpowiednie rozmiary i typy partycji. Wymagana jest znajomość języka angielskiego w stopniu podstawowym. Później uruchamiamy instalację systemu. W przypadku Windows 10 konieczne jest dodatkowe skonfigurowanie tablicy partycji. Z poziomu instalatora musimy odpalić wiersz poleceń i wykonać następujące operacje:

  • Wpisz polecenie: diskpart , a następnie naciśnij klawisz Enter .
  • Wpisz: list Disk , a następnie naciśnij klawisz Enter (Jeśli system ma tylko jeden dysk twardy, dysk 0 jest dyskiem, na którym chcesz korzystać.). Jeśli istnieje wiele dysków, należy określić numer ponownie partycjonowanego dysku.
  • Wpisz: select Disk(disknumber) (na przykład Wybierz dysk = 1 dla napędu 1), a następnie naciśnij klawisz Enter.
  • Wpisz: Clean , a następnie naciśnij klawisz Enter (spowoduje to usunięcie wszystkich partycji/woluminów na wybranym dysku).
  • Wpisz: convert GPT , a następnie naciśnij klawisz Enter .
  • Wpisz: Exit , a następnie naciśnij klawisz Enter .

Teraz dopiero możemy przystąpić do właściwej instalacji systemu, z czym chyba już każdy sobie poradzi :)


Ale w moim przypadku to nie był koniec atrakcji. System, chodź pozornie poprawnie zainstalowany i skonfigurowany działał świetnie, ale wszystkie gry działały maksymalnie w kilkunastu klatkach na sekundę lub wyrzucały przeróżne błędy i nie uruchamiały się. Postanowiłem więc posłużyć się opcją Przywróć system do stanu początkowego. Proces trwał około 3 godzin. Później pierwszą czynnością po postawieniu systemu była instalacja  najnowszych sterowników chipsetu, za pierwszym podejściem zrobiłem to nieco później i to obstawiam jako winowajcę problemu. Windows startuje w około 10 sekund, a gry działają dobrze, oczywiście jak na możliwości sprzętu.