piątek, 29 kwietnia 2016

[Sprzęt]TP-LINK TL-PB10400

Dzisiaj krótka prezentacja sprzętu, do zakupu którego zabierałem się dość długo. Chodzi o powerbank. Długo analizowałem recenzje wielu urządzeń. Poszukiwałem okazji w sklepach. W końcu uznałem, że nie warto oszczędzać i wydać parę złotych więcej na porządny sprzęt niż oszczędzić przy zakupie i później tego żałować. Mój wybór padł na polecany przez wielu użytkowników TP-LINK model TL-PB10400. Zapraszam do przeczytania krótkiego testu okiem laika ;)

Opakowanie i zawartość


Urządzenie otrzymujemy w niewielkim opakowaniu. Od razu można wyczuć sporą masę zawartości. Na kartoniku możemy zapoznać się z podstawowymi parametrami sprzętu.
Wewnątrz znajdziemy powerbank, kabel micro USB o długości około 1 metra, pokrowiec, skrócone lecz bardzo intuicyjne instrukcje w języku polskim, angielskim i litewskim, dokumentację techniczną oraz informacje na temat utylizacji sprzętu elektronicznego. Do kompletu brakło mi jedynie ładowarki sieciowej do ładowania urządzenia.





















 






















Wrażenia wizualne
 
Powerbank ma wymiary 88x43x43 mm. Trzymając go w ręku czuć jego sporą masę, więc można spodziewać się solidności wykonania oraz pojemności zgodnej z obietnicami producenta. Na głównej ściance znajdziemy diodę latarki, porty ładowania o natężeniu 1 i 2 amperów oraz przycisk i cztery małe diody informujące o stanie naładowania akumulatorów. Ścianka przeciwna do głównej ozdobiona jest logiem producenta na niebieskim tle. Niestety, błyskawicznie się rysuje. Boki obudowy są białe, osobiście nie lubię tej kolorystyki, z pewnością łatwo będzie zbierać wszelkie zabrudzenia. Na jednej z bocznych ścianek znajdziemy port micro USB służący do ładowania urządzenia. Dołączony kabel również jest biały. Pokrowiec w kolorze jasno szarym wygląda na całkiem solidny, niestety upchnięcie w nim powerbanku oraz kabla nie będzie łatwe.



 















 
 













 

  

Pierwsze wrażenia z obsługi

Krótkie przytrzymanie guzika powoduje zaświecenie się diód, z kolei przytrzymanie go przez 3 sekundy uruchamia latarkę. Mój egzemplarz po wyjęciu z pudełka oferował około 25% maksymalnej pojemności, o czym informowała mnie jedna zielona dioda.
Jeżeli chodzi o latarkę, to świeci całkiem mocno, z pewnością przyda się w awaryjnych sytuacjach. Warto wspomnieć, że przy niskim stanie naładowania akumulatora nie ma możliwości jej uruchomienia.

Szybkość ładowania

Według informacji zawartych w instrukcji, powerbank samodzielnie reguluje natężenie prądu wyjściowego w zależności od podłączonego urządzenia. Ja jako człowiek ostrożny uznałem, że nie będę korzystać z portu 2 amperowego. Co prawda ładuje szybciej, jednak w dalszej perspektywie czasu może skrócić żywotność akumulatora ładowanego urządzenia.
Zgodnie z nazwą, powerbank oferuje pojemność 10400 mAh. Czas ładowania według instrukcji to 7, 10 oraz 25 godzin kolejno dla ładowania prądem o natężeniu 1A, 2A oraz 0,5A z portu USB komputera.
Powerbank od całkowitego wyładowania do pełna pod ładowarką o natężeniu jednego ampera ładuje się około 10 godzin. Identyczny czas podany jest w instrukcji.







A jak wygląda sprawa z ładowaniem podłączonych urządzeń? Jako platforma testowa posłużył mój tablet Lenovo TAB2 A7-30H. Wyposażony jest on w baterię o pojemności 3450 mAh. Tablet rozładowywałem do 20% pojemności baterii a następnie ładowałem go do pełna przy użyciu powerbanku kolejno korzystając z portów 2A i 1A. Czas ładowania dla pierwszego z nich wyniósł 174 minuty, a dla drugiego 182. Różnica finalna wyniosła więc jedynie 8 minut. Czy jest więc sens ładować urządzenie wyższym prądem? Według mnie nie koniecznie.

Pojemność akumulatorów

Po dwóch wyżej opisanych przeze mnie cyklach ładowania powerbank informuje, że jest naładowany w około 25%. Tak więc pojemność deklarowana przez producenta nie odbiega znacząco od rzeczywistej. Niestety nie mam miernika, który umożliwiłby mi dokładne zmierzenie pojemności, więc operuję danymi pozyskanymi przeze mnie podczas eksploatacji

Podsumowanie

Jeżeli ktoś szuka niezawodnego powerbanku, na którym będzie mógł polegać nie mając możliwości podładowania telefonu przez kilka dni, produkt TP-Linka będzie świetnym wyborem. Urządzenie bez problemu zmieści się  kieszeni, gwarantuje naprawdę sporą pojemność. Z pewnością na rynku można by znaleźć tańsze powerbanki o podobnej pojemności, jednak według mnie lepiej dopłacić nieco więcej i mieć pewność, że sprzęt nas nie zawiedzie.



TP-LINK TL-PB10400

Link:

PLUSY

 MINUSY
Pojemność
 Dyskusyjny biały kolor
Wydajność
 Brak ładowarki sieciowej w zestawie
Niewielkie wymiary
   
Niezawodność
Prosta obsługa
  

  



Ocena końcowa:



9,5/10 pkt


poniedziałek, 11 kwietnia 2016

[Update ATS]1.2

Za nami premiera drugiej aktualizacji do American Truck Simulator. Jako, że była tworzona równolegle z patchem 1.23 dla ETS 2, nie mamy tutaj wielkich różnic w zawartości. Mamy tu dwa główne elementy, które pojawiły się w Euro Trucku czyli Steam Workshop oraz dodatki dla kół. Ponadto trochę drobiazgów technicznych, o których napisałem w poście niżej.
A co ponadto? Zapraszam do zapoznania się z poniższym zestawieniem:
  • Poprawki sterowania za pomocą klawiatury - coś jest na rzeczy, bo mój Kenworth zrobił się odrobinę bardziej zwrotny.
  • Poprawki dla hamulca silnikowego oraz retardera.
  • Naprawiono tempomat blokowany przez retarder - strasznie mnie to denerwowało, jechało się 27 km/h i ani grama więcej.

  • Poprawki ograniczeń prędkości - mam nadzieję, że to już koniec z mandatami metr po przekroczeniu znaku ograniczenia prędkości. Ponadto powiększono znaki ograniczeń, więc jest większa szansa, że będę je zauważać.
  • Usunięto znaki stop na skrzyżowaniach ze światłami.
  • Sygnalizator skrętu w lewo - świetna sprawa, w końcu będzie można bezpiecznie skręcić w lewo na dużych skrzyżowaniach.
  • Kenworth W900 zyskał w komputerze pokładowym informację o spalaniu na dystansie. Oczywiście można restartować ten dystans tak samo jak spalanie.
  • Osiągnięcia Steam dla Nevady.



Źródło:
http://gry-scs.pl/publiczne-testy-aktualizacji-1-2-american-truck-simulator/
http://blog.scssoft.com/2016/04/parallel-game-update.html
http://gry-scs.pl/rownolegla-aktualizacja/

Aktualizacja waży 241,5 MB.

I kilka screenów z gry:




Mam nadzieję, że jazda z rozgrzebanym malowaniem zmobilizuje mnie do szybkiego ukończenia go.

[Update ETS 2] 1.23

Bardzo długo czekaliśmy na najnowszą aktualizację Euro Trucka. W końcu się jej doczekaliśmy. Przedstawiam krótką prezentację zmian wraz z moim komentarzem i spostrzeżeniami po szybkim przetestowaniu.

  • Wsparcie dla Steam Workshop - można pobierać mody do gry bez martwienia się o ich aktualizację. Wystarczy w warsztacie Steam zasubskrybować interesujący nas mod i włączyć go w grze. Nie musimy nic wklejać do folderu mod. Gdy twórca zaktualizuje moda, to nowa wersja pobierze się nam automatycznie bez jakiejkolwiek interwencji.
  • Nowe części modyfikacji kół - felgi dzielą się teraz na 3 osobne elementy; możemy wybierać nakrętki i dekielki. Na chwilę obecną nie ma ich zbyt wielu, lecz w przyszłości twórcy zapowiedzieli DLC z dodatkami dla kół. Czyżby chodziło o zapowiadany od dawna DLC Michelin? Czas pokaże
  • Ze zmian w interfejsie użytkownika możemy wyłączyć:
    • Kary za wykroczenia drogowe
    • Ścieżkę nawigacji
    • Doradcę drogowego przy otrzymywaniu powiadomienia
    • Autoparkowanie
  • Dodano ostrzeżenia o przekroczeniu prędkości w doradcy drogowym. W przypadku gdy jedziemy zbyt szybko, prędkość wyświetlana w doradcy drogowym podświetla się na czerwono, tym intensywniej, im szybciej jedziemy.
W ciężarówkach wprowadzono zmiany takie jak:
  • Zmiany dla adaptacyjnego tempomatu oraz skrzyń z retarderem.
  • Zaawansowana symulacja zmiany przełożeń skrzyni biegów.
  • Realistyczne układy przekładni dla ciężarówek Scania, Volvo, ZF.
Dodatkowo:
  • Wprowadzono poprawki dla AI
  • Wysokość mandatów wzrasta wraz ze wzrostem poziomu gracza - według mnie jest to bardzo sprawiedliwa opcja.
 Z moich spostrzeżeń:
  • W Scani Streamline razem ze światłami do jazdy dziennej świecą się małe okrągłe reflektory umieszczone na zderzaku.
  • Mam wrażenie, że lampy w samochodach oraz sygnalizatory na słupach mają nieco żywsze kolory niż wcześniej.
Aktualizacja waży 953,8MB.

Źródło:
http://gry-scs.pl/wersja-beta-aktualizacji-1-23-juz-dostepna/
http://blog.scssoft.com/2016/04/parallel-game-update.html
http://gry-scs.pl/rownolegla-aktualizacja/

Kilka screenów pokazujących jedynie małą część nowości.











wtorek, 5 kwietnia 2016

[News] Wiosna na całego...

Ostatnimi czasy nie miałem kompletnie weny do pisania czegokolwiek. Dzisiaj szybkie newsy od SCS oraz trochę przemyśleń ode mnie.

  • Prace nad patchem 1.23 do ETS2 oraz 1.2 do ATS przeciągają się. Twórcy piszą, że potrzebują więcej czasu na dopracowanie kilku elementów. Dłuży się to ale lepiej poczekać i mieć dopracowany produkt.
  • Warsztat Steam dla ETS2 oraz ATS jest co prawda wciąż w wersji beta, jednak cieszy się olbrzymią popularnością wśród społeczności. Obie gry znajdują się już na liście top 200 Steam pod względem ilości zawartości dostępnej do pobrania. 
  • Obiecywane od dawna DLC Michelin utknęło na etapie zgód na wykorzystanie licencji.
  • Peterbilt 389 został oficjalnie potwierdzony jako kolejna ciężarówka do American Trucka. Premiera wkrótce. 

Źródło:
  • http://gry-scs.pl/sila-spolecznosci-4-pierwsze-dni-warsztatu-steam/
  • http://americantrucksimulator.pl/2016/03/kenworth-a-co-dalej/
  • http://blog.scssoft.com/2016/03/game-updates-need-more-time-in-beta.html 
  • http://eurotrucksimulator2.info/pl/zaawansowane-modyfikowanie-kol/


U mnie totalny zastój. Monitor, na którym aktualnie pracuję przekłamuje kolory w stopniu, który mocno zniechęca mnie do pracy nad skinem, który jest gotowy w około 70 procentach. Ciągle wyłapuję kolejne niedoróbki, strasznie mnie to irytuje. Poniżej 2 screeny z aktualnego stanu prac:

Tak blisko a jednocześnie tak daleko do końca...




Gdy tylko będę w stanie przyspieszyć publikację prac, planuję umieszczać je w Warsztacie Steam. Oczywiście na blogu również będę umieszczać linki do pobierania. Wciąż nie mogę znaleźć hostingu spełniającego moje wymagania. Zależy mi na pojemności nie mniejszej niż 1GB. Ponadto wymagam braku ograniczeń co do ilości pobrań oraz czasu przechowywania plików. Hosting musi być bezpłatny. Jeżeli ktoś zna coś ciekawego to proszę o komentarz lub wiadomość przez formularz kontaktowy.


Mam pewne widoczne osiągnięcia w ETS 2 Multiplayer. Moja wirtualna firma w końcu złapała wiatr w żagle i fundusze rosną błyskawicznie. Mam już kilkanaście garaży i blisko 50 kierowców. Mogę spokojnie się rozwijać.

W końcu wypadałoby zaprezentować aktualną ciężarówkę. A jest to:

Mercedes Actros MP4. Najmocniejsza wersja w full opcji. Przyjemny wóz.



Mod na CB radio. Aktywni gracze multiplayer znają ja już doskonale. W kabinach ciężarówek pojawiły się nawet widoczne radia. Świetny pomysł i brawa dla twórców.



Profil Multiplayer do American Trucka niestety będzie musiał poczekać dłużej niż planowałem. Na obecnym sprzęcie nie będę w stanie komfortowo grać. Kilkanaście klatek na sekundę to zdecydowanie zbyt mało na komfortową rozgrywkę. Tak więc nie pozostaje mi nic innego niż powoli odkładać fundusze na nowy komputer, a dokładniej kilka podzespołów bazowych.






A i bym zapomniał, wielkie dzięki za liczny udział w ankiecie tej po prawej stronie :DDDD