niedziela, 11 lutego 2018

[Sprzęt] ASUS USB-BT400 USB Adapter

Dzisiaj zapraszam Was na test małego adaptera Bluetooth pod USB.

Opakowanie i zawartość
Przez przednią ściankę opakowania możemy zobaczyć adapter. Z tyłu znajdziemy lakoniczne informacje na temat urządzenia w kilkunastu językach. W niewielkim pudełku prócz adaptera znajdziemy płytę ze sterownikami oraz skróconą instrukcję obsługi w kilkunastu językach.
Wymiary modułu Bluetooth to około 20x15mm, jest to więc sprzęt, który podłączamy do komputera i więcej nie musimy się nim interesować.



 

 



 

 
Obsługa
Instalacja jest dziecinnie prosta. Podłączamy adapter do komputera, wkładamy płytę do napędu i instalujemy sterowniki.
Jeżeli chodzi o łączenie się z poziomu systemu Windows z innymi urządzeniami to wchodzimy w ustawienia Bluetooth i tam dodajemy nowe urządzenie. Nie ma z tym absolutnie żadnej filozofii, każdy sobie z tym poradzi.
Moduł testowałem ze smartfonem Sony Xperia M, tabletem Lenovo TAB2 A7-30H, chińskim smatwatchem DZ09 oraz głośnikiem Emmerson M-50BT.
Urządzenia z Androidem połączyły się błyskawicznie, zegarek z racji na bardzo mały zasięg miał problem z połączeniem przy odległości większej niż 2 metry, z kolei głośnik połączył się jednak dźwięk z komputera zaczął odtwarzać bodajże przy trzeciej próbie sparowania.
Zarówno telefon jak i tablet są wykrywalne przez komputer praktycznie w całym domu, można więc spokojnie stwierdzić, że moduł ma zasięg co najmniej kilkunastometrowy.



Ciekawą opcją udostępnioną w Windows 10 jest tzw Blokada dynamiczna. Umożliwia nam ona wykorzystywanie urządzenia Bluetooth jako klucza, który blokuje komputer gdy się od niego oddalimy. Działa to tak, że przykładowo bierzemy smartfon ze sobą, komputer traci z nim zasię i automatycznie blokuje się. W teorii działa to naprawdę nieźle, w praktyce, mój smartwatch, na którym testowałem tą opcję był nieco kapryśny i nie zawsze funkcja działała prawidłowo.

Przesył danych między komputerem a urządzeniem mobilnym jest dość sprawny, jednak w Windows 10 dość mocno ukryty. Musimy bowiem wejść w ustawienia Bluetooth, znaleźć opcję Wysyłanie lub odbieranie plików przez połączenie Bluetooth i wybrać opcję wyślij lub odbierz pliki. Myślałem, że przy sparowaniu urządzeń proces będzie przebiegać automatycznie jednak w tym przypadku nic z tego.
Nie mamy też możliwości skorzystać z opcji Wyślij do z rozwijalnego menu kontekstowego. O ile mnie pamięć nie zawodzi, w Windows 7 funkcja taka była dużo wygodniej usytuowana.

Podsumowanie
Moduł Bluetooth pod USB jest ciekawym udogodnieniem dla osób, które nie lubią mieć plątaniny kabli przy komputerze. W przypadku komputerów stacjonarnych ciężko znaleźć tanią płytę główną z Bluetooth; jest to więc rozszerzenie funkcjonalności do takiej, jaką oferuje nam większość laptopów dostępnych na rynku. Standard 4.0 zapewnia przyzwoitą szybkość transferu plików pomiędzy urządzeniami oraz zasięg, który spokojnie obejmie całe mieszkanie.



ASUS USB-BT400
Link do strony producenta
https://www.asus.com.../USBBT400/

PLUSY
+ Łatwa instalacja
+ Dobry zasięg
+ Szybkość działania
+ Obsługa

MINUSY
- Urządzenie, z którym się łączymy musi mieć przyzwoity zasięg
- W Windows 10 nieco niewygodny transfer plików

OCENA KOŃCOWA -   9/10

czwartek, 1 lutego 2018

[News] Co przyniesie nam 2018 rok?

Minął już styczeń, szał postanowień noworocznych już opadł, myślę więc, że można w miarę realistycznie opowiedzieć o planach i założeniach  moich oraz SCS Software na ten rok.

Na początek o moich aktualnych planach.
Pomysłów jak zwykle mam sporo, jednak z ilością czasu na ich realizację bywa ostatnio kiepsko. Malowania do zrobienia wciąż leżą na dnie szuflady w oczekiwaniu na wolną chwilę.
Obecnie piszę jeden felieton na temat SCS Software oraz przygotowuję recenzje dwóch sprzętów. Mam nadzieję skończyć je do końca przyszłego tygodnia.

Ponadto od czasu do czasu robię screeny i nagrywam materiały wideo z rozgrywek. Jak zapewne część z was zauważyła, moje filmiki z ETS2 nie są idealne, wciąż uczę się obróbki wideo. Dobrym motywatorem byłoby dla mnie większe zainteresowanie moimi materiałami oraz komentarze, zarówno te pozytywne jak i te motywująco krytyczne :)

Z ambitniejszych planów, które niestety nie są uzależnione ode mnie byłoby wystartowanie ze streamowaniem rozgrywek w Euro czy American Trucka. Niestety sprawa szybszego łącza w postaci światłowodu stoi w miejscu już od prawie roku i nie zapowiada się by cokolwiek w tej kwestii miało się zmienić, a z uploadem rzędu 1Mbps nie poszaleję. Nie ukrywam, że z chęcią zainwestował bym w kierownicę klasy Logitech G29 oraz drobny upgrade komputera, aby mocy obliczeniowej do komfortowego transmitowania gier nie zabrakło. Streamowanie mógłbym połączyć ze staraniami o donacje typu patronite i tym podobne, jednak są to luźne pomysły, na których realizację nie mam aktualnie czasu.

Wciąż eksperymentuję z wyglądem bloga, niedługo planuję tło z Peterbiltem zmienić na coś innego. Jestem otwarty na Wasze propozycje. Koniecznie oddajcie głos w ankiecie po prawej stronie!

Zapewne większość z Was słyszała o poważnych lukach zabezpieczeń w procesorach, o których było głośno na początku stycznia. Na szczęście spadki wydajności dla zwykłego użytkownika są znikome, u siebie nawet ich nie zauważyłem.



Zwiedzania Italii Scanią ciąg dalszy


A co słychać w czeskim studiu?
  • Świąteczny event się skończył, gratuluję zdobywcom nagród. 
  • Ostatnia duża aktualizacja oznaczona numerem 1.30 dla ATS nie dodawała żadnych nowych elementów do gry, poprawiła ona sporo różnych błędów. 
  • Z najświeższych nowości SCS Software ogłosiło kolejny stan jaki powstaje dla American Truck Simulator. Będzie to Oregon. Do tematu częstotliwości premier dodatków mapowych powrócę w innym wpisie. 
  • Na tym filmie pojawiły się nowy MAN i Renault. Czyżby premiera nowych ciężarówek miała nastąpić w tym roku?

Tak więc rok 2018 z pewnością nie będzie ubogi w atrakcje, być może coś nieoczekiwanego pojawi się dodatkowo, czas pokaże, a tym czasem dzięki za przeczytanie tego tekstu i do zobaczenia w kolejnych wpisach ;)