niedziela, 21 maja 2017

[Sprzęt] SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Dzisiaj chciałem zaprezentować chłodzenie procesora SilentiumPC Fera 3 w odświeżonej wersji oraz jej krótki test na mojej wiekowej platformie. Zapraszam do lektury.

Opakowanie i zawartość
Zestaw zapakowany jest w karton, na którym znajdziemy m.in. podstawowe informacje o zawartości oraz QR kody umożliwiające obejrzenie wideoporadników pomocnych przy montażu.
W zestawie prócz głównej części chłodzenia znajdziemy: wentylator Sigma PRO w wersji PWM o średnicy 120mm, pastę termoprzewodzącą pactum pt-2, komplet metalowych mocowań dla różnych podstawek procesora, plastikowy backplate, komplet śrubek, zaślepek, kołków, druciane zapinki umożliwiające montaż dwóch wentylatorów a także instrukcje montażu w wersji papierowej z bardzo czytelnymi kolorowymi zdjęciami. LINK DO STRONY PRODUCENTA



 



 

 


Tak powinna wyglądać instrukcja. Wielkie brawa.




Budowa chłodzenia 
Omawiane chłodzenie jest konstrukcją jednowieżową. Konstrukcja jest wyposażona jest w 4 miedziane ciepłowody. Stykają się one bezpośrednio z IHS procesora, jednak powierzchnia stopki jest bardzo gładka. Górna powierzchnia schładzacza wykończona jest czarnym finem przykręcanym na śruby imbusowe oraz kapslami maskującymi zakończenia heatpipów.


 

 

 


Montaż
Instalacja chłodzenia nie należy do skomplikowanych, jednak nasza obudowa i płyta główna musi spełniać pewne warunki ale o tym napiszę później. Zgodnie ze schematami zawartymi w instrukcji przekładamy metalowe kołki przez odpowiednie otwory w backplate i zabezpieczamy je plastikowymi zapinkami. Tak przygotowaną konstrukcję przekładamy przez otwory w płycie głównej, od góry zakładamy 4 plastikowe tulejki i możemy przystąpić do dokręcenia metalowych obramowań radiatora. Na nich osadzamy nasz radiator, pamiętając o wcześniejszym nałożeniu pasty termoprzewodzącej. Na koniec pozostaje nam montaż wentylatora.
U mnie niestety tak pięknie i łatwo to nie wyglądało. Problemów z montażem napotkałem kilka. Jako pierwszy zalazł mi za skórę backplate zachodzący poza otwór w obudowie przeznaczony do jego montażu. Niestety musiałem ściągać płytę główną. Parę milimetrów wywołało nie lada frustracje. Kolejny problem był z upchnięciem głównej części chłodzenia. Musiałem zdemontować dodatkowy wentylator, który schładzał mój chipset. Jako ostatni dał mi się we znaki wentylator. Zapięcie na druciki wymaga sporo wprawy by zapięło się i trzymało. Na szczęście mogłem liczyć na pomoc specjalisty. Sławku, wielkie dzięki :)

Komputer jeszcze z chłodzeniem box i bałaganem w okablowaniu.

Oto jak 3 milimetry mogą zdenerwować człowieka


















 
Porównanie z chłodzeniem boxowym

PLATFORMA TESTOWA
 
Płyta główna - MSP P35 Neo-F Socket LGA 775
Procesor - Intel Core2Quad Q8300 2,5Ghz bez podkręcania
Obudowa - Zalman Z3 PLUS USB 3.0
Pasta termoprzewodząca:
Chłodzenie BOX  - Arctic Silver V
Fera 3 - Arctic MX4

Procedura przebiegała następująco. Komputer przez minimum godzinę pracował przy przeglądarce, dokumentach czyli praktycznie bez obciążenia. Następnie uruchamiałem grę GTA4 i obciążałem nią platformę. Poniżej wyniki:

Chłodzenie BOX
Po uruchomieniu


Po pracy bez obciążania

 
Po pracy pod obciążeniem

 


 Fera 3 HE1224 v2
Po pracy bez obciążania







Po pracy pod obciążeniem




Uwagi:
  • przy chłodzeniu boxowym pasta była wygrzana, minęły około 3 tygodnie od jej nałożenia, w przypadku chłodzenia Fera, pasta była nałożona niecały tydzień przed testami
  • Chłodzenie Fera bez obciążenia było testowane dłużej (3 godziny) dodatkowo w multimediach i przy obróbce grafiki.
Wnioski i spostrzeżenia
Chłodzenie jest zamontowane w moim komputerze już od ponad 2 tygodni. Szczerze dziwię się sam sobie, czemu tak długo zwlekałem z zakupem niereferencyjnego coolera CPU. Różnica temperatur jest taka jakiej oczekiwałem. W BIOSie mam obroty wentylatora procesora ustawione tak by była utrzymywana temperatura 45ºC. Przy standardowym schładzaczu Intela po kilku godzinach bez obciążania wynik taki był praktycznie nieosiągalny; w przypadku Fery temperatura taka utrzymuje się bez większych problemów, a co najważniejsze po zakończeniu obciążania błyskawicznie powraca do zadanego przez mnie zakresu. Jedyne do czego mogę się przyczepić to mocowanie wentylatora, z pewnością z czasem nabiorę wprawy przy jego montażu, jednak dla początkującego nie będzie ono łatwe. Należy się liczyć również z tym, że w niektórych obudowach trzeba będzie zdemontować płytę główną aby zainstalować na niej chłodzenie.

A jak wygląda sprawa z głośnością? Ameryki nie odkryję stwierdzając, że chłodzenie BOX do cichych nie należy. Pod dużym obciążeniem wentylator wręcz wył co było bardzo ciężkie do wytrzymania na dłuższą metę nawet z założonymi słuchawkami. W przypadku Fery w spoczynku z pewnością nie jest bezgłośnie, jednak słychać, że hałas jest nieco mniejszy. Pod obciążeniem produkt SilentiumPC bije na głowę swojego mniejszego konkurenta. Nie ukrywam, że wentylatory zainstalowane w obudowie jak i sama buda nie należą do najcichszych i muszę popracować jeszcze nad ich wyciszeniem.

Podsumowanie
Chłodzenia niereferencyjne już od dawna goszczą w komputerach, szczególnie u osób, które podkręcają swoje maszyny jak i tych, dla których cisza i niskie temperatury są priorytetem. Nie każdego jednak stać na drogie chłodzenie wodne bądź wieżowe, szczególnie że te nie zmieszczą się do każdej obudowy. SilentiumPC  Fera 3 HE1224 v2 jest skierowany właśnie do osób z niezbyt dużymi funduszami i niekoniecznie dużą obudową. Spisze się ono  także przy starszych komputerach, chociażby takich jak mój. Zapewni dobre parametry termiczne oraz korzystnie wpłynie na hałas wydobywający się z komputera. Szczerze polecam ten cooler.





SilentiumPC  Fera 3 HE1224 v2


Link:

PLUSY

 MINUSY
Montaż
 Mocowanie wentylatora
Design
 Backplate niekompatybilny z każdą obudową
Szerokie zastosowanie
Kultura pracy
Niskie temperatury
 

  


 Ocena końcowa:  

9,5/10 pkt


niedziela, 14 maja 2017

[Naczepa] Piwo Pszeniczniak - reedycja

Prezentuję drugą naczepę z odświeżoną szatą graficzną promującą produkty Browaru Amber. Dzisiaj przyszła kolej na Pszeniczniaka. Zapraszam do pobierania :)






DOWNLOAD
http://chomikuj.pl/w90/ETS2/pszeniczniak+2-+trameri,5880939177.scs

Naczepa podmienia Trameri.
Testowano na wersji 1.27


Zezwalam na kopiowanie na inne fora, jedynym warunkiem jest to, że zostanę wymieniony jako autor.   

piątek, 12 maja 2017

[Recenzja] ETS2 Heavy Cargo Pack DLC

Dzisiaj miała premiera dodatku do Euro Truck Simulator 2 dodająca ekstremalnie ciężkie ładunki. Zapraszam do przeczytania jego krótkiej recenzji.

Heavy Cargo Pack dodaje nam ładunki o masie kilkudziesięciu ton. Są wśród nich między innymi: lokomotywa, dźwig, stacja transformatorowa, ciężkie maszyny budowlane czy duże elementy konstrukcyjne. Ponadto w grze pojawiły się dwie nowe naczepy przystosowane do przewozu overweightów wyposażone w skrętne osie ułatwiające manewrowanie z ładunkiem.Zarówno naczepy jak i ich zawartość zostały zrobione bardzo starannie, nie można się przyczepić do niczego w tej kwestii.








Poza DLC ostatnia aktualizacja gry dodała nowe podwozia w wariantach 8x4 dla obu Scanii, Volvo FH, i Mercedesa Actrosa MP4, nowe skrzynie biegów oraz akcesoria tuningowe między innymi do kół. Ponadto podczas konfigurowania naszej ciężarówki w warsztacie oraz przy wyborze ciężkich ładunków pojawia się tabelka z parametrami naszego wozu. Aktualizacja zajmuje 128,3MB. DLC to jedyne 18,8MB



A jakie są odczucia co do jazdy z nowym typem ładunków? Szczerze jest naprawdę nieźle; zestaw bardzo powoli nabiera prędkości, szczególnie pod górkę. Hamować trzeba ze sporym wyprzedzeniem, zwłaszcza podczas zjazdów z wzniesień; nawet taki drobiazg jak spalanie uzależnione od masy ładunku został dopieszczony. Manewrowanie przy zachowaniu rozsądku i odrobinie wprawy nie powinno być zbyt skomplikowane. Niestety by znaleźć nowe zlecenia, trzeba się ich trochę naszukać.
Jedyne do czego muszę się przyczepić, to to, że w chwili obecnej nie wszystkie napisy związane z dodatkiem zostały spolszczone. Nazwy niektórych nowych ładunków oraz nowe tabelki z parametrami ciężarówki są częściowo w języku angielskim.


Dodatkowe światła cofania na górze kabiny, świetna sprawa poprawiająca cofanie w ciemnościach.


Czy warto kupić Heavy Cargo Pack? Ja mówię zdecydowane tak. Co prawda kosztuje 4,49€, jednak fani gatunku z pewnością nie będą zawiedzeni po zakupie. W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować Sebenowi za ufundowanie mi dodatku. Dzięki niemu recenzja mogła pojawić się na moim blogu tak szybko.

Źródło:
http://blog.scssoft.com/2017/05/ets2-heavy-cargo-dlc-is-here.html

PS: Nie wiem czy to jakieś anomalia ale dzięki za ponad 500 wejść wczoraj, kolejna bariera została przełamana :D

PS2: W niedzielę w samo południe premiera nowej naczepy. Zapraszam.
PS3: Wkrótce pojawi się test nowego sprzętu komputerowego.