Wypadek poprzez zalanie telefonu to wypadek, który zdarzył się zapewne wielu z Was. Mojemu tacie również. Głośnik rozmów stał się bardzo cichy. Konieczna była jego wymiana. Czy da radę zrobić to samemu? Po przeczytaniu tego posta być może okaże się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.
Na początek zestaw niezbędnych zabawek:
- Otwieraki do obudów - zalecam cienki z długą dźwignią i tzw kostkę gitarową
- Malutki śrubokręt krzyżowy
- Tępy cienki nożyk
- Pęsety
- Patyczki do czyszczenia uszu, wykałaczki
- Pasta termoprzewodząca
- Igiełka do wyjmowania tacki karty SIM
- Sprężone powietrze
- Alkohol izpopropylowy
- Miękka podkładka zapobiegająca porysowaniu ekranu
Tak wyposażeni spokojnie możemy ruszać do boju. Wyłączmy telefon i wyjmujemy kartę SIM. W przypadku modelu Huawei P9 Lite mini demontaż rozpoczynamy od wciśnięcia cienkiego otwieraka w dolny lewy róg między tyłem obudowy, a wyświetlaczem. Za pierwszym razem nie będzie to łatwe, wymaga sporo precyzji. Absolutnie nie używamy do tego noża czy śrubokręta! Gdy pojawi się szczelina, kostkę gitarową bardzo powoli jedziemy dookoła obudowy. Całe plecki powinny zejść bez większych problemów. Uważajmy przy tym, aby przypadkowo nie uruchomić telefonu.
Gdy wnętrzności mamy już na wierzchu, przyszła pora na odkręcenie 3 śruby na dole i 4 (uwaga! jedna jest ukryta pod naklejką!) u góry. Następnie odczepiamy 2 blaszki i 3 duże taśmy. Na boku jest jeszcze jedna malutka taśma, wtyczka nie posiada zawleczki. U góry musimy odczepić mocowania czarnej plastikowej osłony.
Kolejny punkt programu to demontaż płyty głównej. Po ostrożnym podważeniu ta powinna wyjść bez oporów.
Pod spodem znajdziemy różową masę, będącą pastą termoprzewodącą. Tą usuniemy alkoholem izopropylowym, warto sumiennie wykonać ten etap.
Jeżeli chodzi o sam głośnik, ten wyjmiemy przy użyciu pęsety. Przyjrzyjmy się jak zorientowane są blaszki z niego wychodzące. Po zdemontowaniu dokładnie czyścimy kratkę maskującą. Sprężone powietrze będzie bardzo pomocne w tym etapie.
Nowy głośnik osadzamy w miejscu starego. Pastę termoprzewodzącą umieszczamy w miejscach, w których znajdowała się wcześniej. Lepiej dać jej trochę mniej niż za dużo, nie jest to komputer, gdzie precyzja jest wskazana. Zakładamy płytę główną, montujemy maskownicę, dokręcamy śrubki i podpinamy taśmy. Na koniec montujemy tył obudowy, najlepiej zacząć od boku z przyciskami. Wszystko powinno wejść na miejsce z lekkim kliknięciem. Traktując sprzęt delikatnie nie powinniśmy nic ułamać. Jeżeli wszystkie kroki wykonaliśmy poprawnie, problem powinien zostać zażegnany.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz